Fa|Enحمایت از کالای ایرانی
06/24/2018 - يكشنبه 3 تير 1397
Menu

کودکان

بازیافت

هیچ ماده ای در طبیعت بی فایده و دور ریختنی نیست ! بازیافت به معنای استفاده دوباره از کالاهای دور ریختنی است . بسیاری از چیزهایی را که هرروز به اسم زباله دور می ریزیم دور ریختنی نیستند ! این مواد کاملا" با ارزشند که از محیط اطرافمان بدست آمده اند و ...

هیچ ماده ای در طبیعت بی فایده و دور ریختنی نیست !
بازیافت به معنای استفاده دوباره از کالاهای دور ریختنی است . بسیاری از چیزهایی را که هرروز به اسم زباله دور می ریزیم دور ریختنی نیستند ! این مواد کاملا" با ارزشند که از محیط اطرافمان بدست آمده اند و می توان دوباره از آن ها استفاده کرد . مثل کاغذ ، شیشه ، فلز و پلاستیک که دوباره بازیافت می شوند . اگر می خواهید بیشتر بدانید با ما همراه باشید .
کاغذ :
ساخت کاغذ از کاغذ کهنه ، می تواند بدون راحتی و بدون اینکه کیفیت خود را از دست بدهد جانشین کاغذ تازه ای که از درختان تهیه می شود گردد .متأسفانه در ایران فقط 10 درصد کاغذها بازیافت می شوند ، بنابراین قسمت زیادی از کاغذهای مصرفی ما با قطع درختان تأمین می شود و این را هم بدانیم که برای تهیه یک تن کاغذ 17 اصله درخت 50 ساله قطع می شود !
بیایید درختان را از مرگ نجات دهیم !
ــ برای خودمان یک برنامه شخصی بازیافت تهیه کنیم .
ــ تا جایی که ممکن است هر دو روی کاغذ را بنویسیم تا کاغذ سفید هدر نرود .
ــ مجلات ، روزنامه ها ، کارتن و مقواهایی که استفاده نمی شوند را روی هم بگذاریم و با طناب ببندیم .
روزنامه ها را به همراه زباله ها بیرون نریزیم .
توجه :
کاغذهای روغنی مثل کارت ویزیت ، جلد رنگی بعضی از مجلات و ... بازیافت نمی شود .

با هم کاغذ بسازیم !
چند تکه کاغذ را خرد کنید و در ظرف آبی بریزید . بعد با چنگال خوب هم بزنید و بگذارید شب تا صبح بماند .صبح روز بعد که به ظرف نگاه کنید می بینید کاغذها ، آب را کاملا" به خود جذب کرده و ته نشین شده اند .حالا می توانید کاغذهای خیس شده را از یک توری عبور دهید تا خوب آب ان گرفته شود . کاغذها را روی یک جسم صاف پهن کنید و با وردنه آن را نازک کنید و بگذارید تا خشک شود .
خب بچه ها !
حالا یک ورق بازیافت شده دارید که می توانید از آن به عنوان چک نویس استفاده کنید یا حتی می توانید روی آن یک نقاشی قشنگ بکشید .
شیشه :
هیچ فکر کرده اید قبل از دور انداختن شیشه ها می توان دوباره از آن استفاده کرد ؟
حدود 3500 سال است که انسان شیشه می سازد . شیشه از سه ماده اصلی ماسه ، آهک و جوش شیرین ساخته می شود که استخراج این مواد از معادن به سختی صورت می گیرد .تمام شیشه هایی که شما به بازیافت تحویل می دهید در حقیقت برای ساختن شیشه تازه به کار می رود .
استفاده دوباره از بطری ها بهتر از بازسازی آن هاست . یک بطری شیر را حداقل 33 بار می توان مورد استفاده قرار داد .
توجه :
شیشه های در و پنجره ، پیرکس ، لامپ های الکتریکی و مهتابی قابل بازیافت نیستند .
فلز :
به نظر شما چه نوع فلزاتی قابل بازیافتند ؟
حدود 200 سال است که از قوطی های فلزی برای نگهداری مواد غذایی استفاده می کنیم که بهترین بسته بندی برای نگهداری طولانی مدت مواد غذایی و نوشیدنی می باشند .
همه نوع فلز قابل بازیافت است ، از ظروف حلبی گرفته تا قوطی های رب ، کنسرو ، کمپوت و ...
وقتی یک قوطی آب میوه را از شیشه اتومبیل بیرون می اندازید هیچ احساسی به شما دست نمی دهد؟
می دانید چقدر انرژی را هدر داده اید ؟
مثل آن است که شما با این کار همان قوطی را تا نصف بنزین کرده و بعد روی زمین ریخته اید !

جالب است بدانید که :
مقدار انرژی که برای بازسازی یک قوطی نوشابه استفاده می شود می تواند یک تلویزیون را به مدت 3 دقیقه روشن نگه دارد !
فلزی که در یک قوطی کنسرو به کار رفته ممکن است سرانجام به قسمت کوچکی از یک پل بزرگ یا یک اتومبیل ، یخچال و یا حتی یک گیره ساده کاغذ تبدیل شود !
به لوله بخاری منزل خود نگاه کنید ! اگر کمی دقت کنید متوجه می شوید که این لوله ها از حلب های روغن که خودمان زمانی به بازیافت تحویل داده ایم درست شده است .
پلاستیک :
پلاستیک از نفت درست می شود . چه جالب ! یعنی چه رابطه ای ممکن است بین نفت و پلاستیک وجود داشته باشد ؟
پس برای اینکه ذخایر نفتی ما تمام نشود باید سعی کنیم از پلاستیک کمتری استفاده کنیم .
راستی پلاستیک ها 250 سال در طبیعت باقی می مانند !
توجه :
ــ بهتر است موقع خرید همیشه یک کیسه یا ساک پارچه ای همراه خودمان داشته باشیم . اگر کیسه نداشتیم از فروشنده بخواهیم تمام وسایلی که خریدیم را فقط در یک پلاستیک بگذارد .
ــ از قاشق ، چنگال و ظروف یکبار مصرف در گردش و صرف غذا در خارج از خانه استفاده کنیم.
استایروفوم (استیروفوم) :
بعضی از ظروف یکبار مصرف که استایروفوم هم نام دارند در حدود 500 سال عمر می کنند و غیر قابل بازیافت نیز می باشند .
اگر زمانی به ساحل دریا رفتیم با تعداد بی شماری از این ظرف ها رو به رو خواهیم شد که بر اثر امواج به ساحل دریا می آیند و چون به زودی به قطعه های کوچکی روی آب تقسیم می شوند برای جانوران دریایی به صورت مواد غذایی به نظر می رسند که این جانوران بر اثر بلعیدن آن ها از بین می روند .
پس سعی کنیم به جای استفاده از استایروفوم ها از ظروف چند بار مصرف استفاده کنیم .

پت :
بطری های نوشابه ی خانواده یا آب معدنی که به ظروف پت معروف اند نیز قابل بازیافت هستند .
آیا می توانید حدس بزنید سرانجام این بطری ها چه خواهد شد ؟
این بطری ها پس از بازیافت به نخ تبدیل خواهند شد !
جالب است بدانید که :
با 26 عدد بطری نوشابه بازیافت شده می توان یک دست لباس پلی استر ساخت !
نان :
نان در سبد غذایی ما از اهمیت فراونی برخوردار است .
روزانه مقدار قابل توجهی باقی مانده ی نان از اماکن مختلفی مثل منازل ، هتل ها و رستوران ها توسط نمکی ها جمع آوری می گردد . از آن جایی که نان ها خوراک دام می شوند بهتر است خیس و کپک زده نباشند ، در غیر این صورت آسیب های فراوانی به دام ها خواهد رسید که بعدا" با مصرف لبنیات آن ها ، این ضررها به ما نیز انتقال خواهد یافت .

 

 

توصیه هایی جهت کاهش پسماندها

ــ وقتی همراه پدر یا مادر برای خرید به فروشگاه می رویم ، کالاهایی را انتخاب کنیم که بسته بندی کمتری داشته باشند . ــ موقع خرید کالا ، نوع بادوام آن را انتخاب کنیم . ــ محصولاتی را انتخاب کنیم که دارای علامت بازیافت باشند و دیگران را نیز تشویق به ...

ــ وقتی همراه پدر یا مادر برای خرید به فروشگاه می رویم ، کالاهایی را انتخاب کنیم که بسته بندی کمتری داشته باشند .
ــ موقع خرید کالا ، نوع بادوام آن را انتخاب کنیم .
ــ محصولاتی را انتخاب کنیم که دارای علامت بازیافت باشند و دیگران را نیز تشویق به استفاده از این نوع کالاها کنیم .
ــ با باقیمانده غذایمان کود بسازیم . تعجب نکنید ! کار جالب و قشنگی است .
اگر دوست داشته باشید با هم این کار را انجام می دهیم .
آزمایش :
آزمایش زیر تجزیه پذیر بودن و ناپذیر بودن مواد را ثابت می کند .
وسایل مورد نیاز :
1 ــ بیلچه
2 ــ پوست چند نوع میوه
3 ــ قوطی شامپو
نحوه انجام کار :
با استفاده از بیلچه دو گودال کوچک با عمق و عرض مناسب در گوشه ای از باغچه منزل ایجاد کنید .در یکی از گودال ها پوست های میوه را بگذارید و در گودال دیگر ظرف پلاستیکی و بعد روی هر دو گودا ل را با خاک بپوشانید . برای اینکه جای چاله ها را گم نکنید روی هر کدام از آن ها یک علامت بگدارید .
یک ماه بعد ...
حالا می توانید به سراغ گودال ها بروید و ببینید که چه اتفاقی افتاده !
بیلچه را بردارید و خاک چاله ها را خالی کنید . در چاله اولی می بیینید که پوست های میوه کاملا" تجزیه شده اند ولی قوطی شامپو که در چاله دوم بوده هیچ تغییری نکرده است !
پس متوجه می شویم که باکتری ها ، پوست های میوه را به راحتی تجزیه می کنند ولی نمی توانند ظروف پلاستیکی را تجزیه کنندعملیاتی که در چاله اول اتفاق افتاد کمپوست نام دارد که به مرور زمان به خاک تبدیل می شود .از این خاک می توانیم برای تقویت گلدان ها استفاده کنیم .

 

زباله

روش های دفع زباله: 1ــ دفن بهداشتی : در این روش ابتدا گودال هایی حفر می کنند ، سپس زباله ها را درون آن ریخته و روی آن را با خاک می پوشانند . این عمل هرروز انجام می گیرد . دفن بهداشتی باعث کاهش جمعیت مگس ها ، موش ها و دیگر حشرات موذی می شود. 2ــ ...

روش های دفع زباله:
1ــ دفن بهداشتی : در این روش ابتدا گودال هایی حفر می کنند ، سپس زباله ها را درون آن ریخته و روی آن را با خاک می پوشانند . این عمل هرروز انجام می گیرد . دفن بهداشتی باعث کاهش جمعیت مگس ها ، موش ها و دیگر حشرات موذی می شود.
2ــ سوزاندن زباله با دستگاههای زباله سوز : در این روش زباله ها را در دستگاههای زباله سوز می سوزانند و از گرمای بوجود آمده آب را بخار می کنند که از انرژی حاصل از بخار آب ، برق کارخانه ها بدست می آید.
3ــ تلنبار کردن یا انباشتن زباله ها روی هم : در این روش کاملا" قدیمی ، زباله ها را در زمین های خالی و یا مکان هایی که خالی از سکه است می ریزند که این کار باعث انتشار آلودگی ، تولید بوی بد ، جمع شدن حشراتی مثل سوسک ، موش و زشت شدن چهره آن محیط می شود.
زباله :
زباله به موادی گفته می شود که عمر مفید آن تمام شده مثل پلاستیک یا باقی مانده های مواد غذایی که امکان استفاده دوباره از آن وجود دارد.وجود رطوبت و گرما در زباله ها باعث جمع شدن موجوداتی مثل موش ، مگس و ... می شود که بیماری های مختلف را به انسان انتقال می دهند.
تقسیم بندی انواع زباله :
زباله ها به سه دسته ی خانگی ، صنعتی و بیمارستانی تقسیم می شوند.
الف ــ زباله خانگی که خود نیز به سه دسته تقسیم میشود :
ــ زباله تر : به پسماندهای مواد غذایی ، پوست انواع میوه و سبزیجات گفته می شود که می توان آنها را به کود تبدیل کرد.
ــ زباله خشک : مثل کاغذ ، شیشه ، فلز و پلاستیک که هر کدام از آنها پس از بازیافت به وسایل جدید تبدیل می شوند.
زباله های خطرناک : همان طور که از اسم این نوع زباله ها پیداست چنانچه در معرض گرما و حرارت قرار بگیرند باعث بروز خطرات فراوانیخواهند شد مثل انواع باتری ها ، حشره کش ها و خوشبو کننده ها و...
ب ــ زباله صنعتی : به پسمانده های باقی مانده از فعالیتهای صنعتی و کارگاهی گفته می شود که به سلامت و بهداشت انسان آسیب می رسانند . مثل مواد غذایی باقی مانده از کارخانه ها یا دیگر ضایعات صنعتی ناشی از کارگاهها .
ج ــ زباله بیمارستانی : این زباله ها کاملا" آلوده هستند و از مراکز بهداشتی درمانی ، بیمارستانها و خانه سالمندان جمع آوری می شوند که تماس با آنها عواقب خطرناک از جمله انتقال بیماری به دنبال خواهد داشت مثل سرنگ ، تیغ ، باند ، چسب زخم ، شیشه های دارو و ... .